Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja pracownika nie może zależeć od zysków

15 stycznia 2020 | Orzecznictwo | Rafał Krawczyk

Nie można konstruować wynagrodzenia zasadniczego pracownika w taki sposób, że jeden z jego elementów 
jest wprost i bezpośrednio powiązany z ryzykiem gospodarczym pracodawcy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych wielokrotnie zajmowano się wpływem zysków, jakie udaje się wypracować pracodawcy, lub strat przedsiębiorstwa na wysokość płac pracowników, których firma zatrudnia. Mimo że judykaturę dotyczącą tej kwestii można obecnie uznać za ukształtowaną, wielu pracodawców nie stosuje się do wytycznych sądów, narażając się na przegraną przed sądem, gdy pracownik decyduje się zakwestionować wynagrodzenie ustalone sprzecznie z przepisami. Tylko pozornie uzależnienie pensji od zysku firmy jest sprawiedliwe, ponieważ głębsza analiza charakteru wynagrodzenia pracownika prowadzi do wniosku, że taki sposób ustalania wynagrodzenia przeczy istocie stosunku pracy.

Powiązanie wykluczone

Analizę orzecznictwa dotyczącego wiązania wyników gospodarczych firmy z pensjami zatrudnionych zacznijmy od jednego z najczęściej cytowanych wyroków dotyczących tej problematyki z 24 września 2009 r. (sygn. II PK 57/09), w którym Sąd Najwyższy w sposób wyraźny przesądził, że niedopuszczalne jest konstruowanie wynagrodzenia zasadniczego pracownika w taki sposób, że jeden z jego elementów jest wprost i bezpośrednio powiązany z ryzykiem gospodarczym pracodawcy. Stwierdził w nim ponadto, że ustalony w rozpatrywanej sprawie podział dotychczasowego jednolitego wynagrodzenia zasadniczego na części, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11557

Wydanie: 11557

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament