Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma klucze do Pałacu

15 stycznia 2020 | Rzecz o polityce | Marek Migalski
W II turze wyborów Małgorzacie Kidawie- -Błońskiej  niełatwo będzie  prosić  o głosy wyborców innych kandydatów
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
W II turze wyborów Małgorzacie Kidawie- -Błońskiej niełatwo będzie prosić o głosy wyborców innych kandydatów

Wybory prezydenckie będą potyczką kandydatów PiS i PO, ale nie wszystko zależy od ich wyborców.

Po nominacji partii lewicowych dla Roberta Biedronia jako ich kandydata na prezydenta znamy już właściwie skład wszystkich najważniejszych osób ubiegających się o ten zaszczytny urząd (poza reprezentantem Konfederacji). Czas zatem na ocenę ich szans.

Zdecydowanym faworytem jest Andrzej Duda. Prowadzi we wszystkich rankingach i to ze sporą przewagą nad drugą w wyścigu, Małgorzatą Kidawą-Błońską. To oni stanowią czoło peletonu, a pozostali zawodnicy będą tylko tłem dla ich pojedynku. Choć tłem ważnym i, być może, rozstrzygającym w drugiej turze.

Rachunki kandydatów

Notowania obecnego prezydenta są składową dwóch czynników – jego osobistej popularności oraz popularności jego macierzystej partii. To drugie odróżnia go od Bronisława Komorowskiego, który choć sam był lubiany przez Polaków, to w 2015 roku reprezentował formację oddającą władzę. W przypadku Dudy sprawa ma się zupełnie inaczej, bo PiS nadal dominuje, i to znacząco, pośród polskich partii politycznych. Dlatego pocieszanie się przez opozycję, że „przecież Bronek też był lubiany przez 70 proc. Polaków" ma znaczenie raczej terapeutyczne, a nie polityczne. Wprowadzają tak twierdzących w błąd.

Obecny prezydent wygra zatem zdecydowanie pierwszą turę – gwarantuje mu to zarówno jego osobisty urok, działający na dużą część wyborców, jak i popularność PiS,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11557

Wydanie: 11557

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament