Zmiany w transakcjach międzynarodowych (cz. I)
Agnieszka Smolińska-Wiśnioch Dyrektor w dziale VAT KPMG, doradca podatkowy Marek Bielawski Starszy Manager w dziale VAT KPMG, doradca podatkowy Dopiero co podatnicy zdążyli przystosować się do zmian w zakresie mechanizmu podzielonej płatności czy obowiązków nałożonych przez przepisy o Białej Liście, a już pojawiły się kolejne. Od 1 stycznia 2020 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wynikające z przepisów unijnych w zakresie dokumentowania dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb stawki 0 proc. VAT, rozliczania transakcji łańcuchowych, a także procedury magazynu konsygnacyjnego.
Niestety polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów implementujących unijne zmiany do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że w omawianym zakresie podatnicy mogą, wedle swojego wyboru, stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług albo bezpośrednio przepisy unijnej dyrektywy (taki dualizm będzie trwał do momentu prawidłowej implementacji dyrektywy). Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pod koniec 2019 r.
Zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT z 7 października 2019 r. wdrażającym dyrektywę Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE, od 1 stycznia 2020 r. aby móc zastosować stawkę 0 proc. VAT konieczne jest m.in. podanie przez nabywcę numeru VAT UE kontrahentowi oraz wykazanie przez sprzedawcę transakcji w informacji podsumowującej.
Numer VAT UE nabywcy
Podanie numeru VAT UE przez nabywcę stało się warunkiem materialnym do zastosowania stawki 0 proc. VAT przy dostawach wewnątrzwspólnotowych. Należy przypomnieć, że taki warunek istniał już w krajowych przepisach w przeszłości tj. przed kwietniem 2013 r. Według obowiązujących wówczas przepisów do zastosowania stawki 0 proc. VAT konieczne było dokonanie dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer VAT UE, a także podanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta