Terminarz czynności
Mija kolejny miesiąc, który dla służb finansowo - księgowych i firm audytorskich wiąże się przede wszystkim z dokonywaniem czynności pozwalających we właściwy sposób zamknąć kolejny rok. Odpowiednie planowanie zadań pozwala na dochowanie wymaganych terminów i zapewnia komfort ich realizacji zgodnie z harmonogramem.
Z zamknięciem roku finansowego wiąże się szereg czynności, które powinny być zaplanowane przez zarząd z odpowiednim wyprzedzeniem. Ich realizacja zaczęła się już w ostatnim kwartale roku obrotowego, jednak kluczową część prac trzeba wykonać w pierwszym kwartale kolejnego roku obrotowego. Schemat uwzględniający przebieg całego procesu zamknięcia roku (dla podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym), w tym obowiązujące w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości. (dalej: uor) terminy, prezentuje schemat obok.
Planowanie
Zamknięcie roku kojarzy się wyłącznie ze sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Nie można jednak zapomnieć o innych czynnościach, wymaganych przepisami ustawy. Do takich czynności należą w szczególności:
- inwentaryzacja składników majątku,
- rozliczenie inwentaryzacji,
- uzgodnienie terminów badania z biegłym rewidentem,
- uzgodnienie terminów zamknięcia ksiąg rachunkowych – wewnętrznie lub w przypadku podmiotów należących do większych grup kapitałowych – wspólnie z podmiotem zarządzającym grupą kapitałową.
Udział biegłego rewidenta
Każdy podmiot, którego sprawozdanie finansowe zgodnie z art. 64 uor podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta oraz wszystkie pozostałe podmioty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta