Podzielona płatność w nowym pliku JPK
Oznaczenie „MPP" nie powinno znaleźć się w ewidencji przy tych transakcjach, które wprawdzie zostały zapłacone z użyciem mechanizmu podzielonej płatności, jednak jego zastosowanie nie było w tych przypadkach obowiązkowe.
Jedną z wielu „nowości", która znajdzie się w nowym pliku JPK, jest oznaczenie dotyczące transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności, zarówno po stronie ewidencji sprzedaży, jak i zakupów. Oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności" (MPP) nie powinno jednak znaleźć się w ewidencji przy tych transakcjach, które co prawda zostały nawet zapłacone z użyciem mechanizmu podzielonej płatności, jednak jego zastosowanie nie było w tych przypadkach obowiązkowe.
Przyjęcie rozwiązań „bezpieczniejszych"...
W idealnym świecie problemu być nie powinno. Zarówno dostawca, jak i nabywca, w przypadku transakcji objętej obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, zaznaczają w ewidencji VAT - „MPP". Niestety w praktyce może okazać się to znaczenie bardziej problematyczne.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dostawca dla ostrożności uznał, że wszystkie faktury, które wystawi, opatrzy dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności". Podejście takie jest akceptowane przez organy podatkowe, choć, z uwagi na cashflow, może być nie do końca opłacalne dla samego dostawcy. Oznacza to również więcej pieniędzy w „VAT-owskim krwioobiegu", co zasadniczo powinno być dobre dla Skarbu Państwa. System tego dostawcy jest domyślnie skonfigurowany w ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta