Uchodźcy to nie moneta przetargowa
Potrzebujemy uporządkowanej sytuacji na zewnętrznych granicach Unii i godnych warunków dla ludzi potrzebujących ochrony. Turcja musi przestrzegać porozumienia z UE – mówi minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
Kraje Unii Europejskiej powinny zrezygnować z wymogu jednomyślności w kwestiach wspólnej polityki zagranicznej?
Potrzebujemy wspólnej europejskiej polityki zagranicznej, by w sytuacji kryzysu reagować szybko, jednak zasada jednomyślności daje de facto każdemu państwu członkowskiemu prawo weta. W ten sposób narodowe egoizmy mogą zablokować całą politykę zagraniczną UE. Dlatego musimy szukać możliwości pozwalających nam – mimo wszystkich uzasadnionych różnic interesów – dotrzeć ostatecznie do wspólnych decyzji. Jeśli umożliwimy podejmowanie ich większością głosów, żadne państwo nie będzie już mogło poprzestać na postawie blokującej – wszystkie będą musiały aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniu kompromisu.
Jeśli tak, czy w przypadku przegłosowania poszczególnych krajów nie doprowadziłoby to do starć, podobnie jak w przeszłości w kwestii migracji?
Naszym politycznym celem we wszystkich kwestiach zawsze pozostanie jednomyślność – nawet gdyby w polityce zagranicznej w przyszłości miałoby być możliwe podejmowanie decyzji większością głosów. Taka praktyka istnieje do dzisiaj także w innych obszarach polityki europejskiej, w których decyzje większościowe są już możliwe. Mimo to państwa członkowskie zawsze dążą do rozwiązań opartych na porozumieniu – daje to też najlepszą gwarancję efektywnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta