Wielki test ze zdalnej pracy
Chociaż w ostatnich latach przybywało w Polsce pracujących zdalnie osób, to wymuszone przez koronawirusa masowe przejście na wirtualne biura będzie dla wielu pracodawców i pracowników sporym wyzwaniem.
Aż 86 proc. polskich pracowników stwierdziło w niedawnym sondażu firm CBRE i Grafton Recruitment, że chcieliby pracować zdalnie. Możliwość pracy poza biurem określanej często jako telepraca) jest też jednym z najbardziej atrakcyjnych świadczeń pozapłacowych, docenianym przez prawie połowę polskich pracowników – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Hays Poland. Według niego, w ubiegłym roku mogło z tego benefitu korzystać ok. 43 proc. badanych. Teraz, gdy weszła w życie specustawa, zgodnie z którą pracodawca może zlecić pracownikowi pracę z domu, a w minioną środę premier Morawiecki zaapelował też do pracodawców, by w miarę możliwości korzystali ze zdalnej pracy, odsetek telepracowników z dnia na dzień rośnie.
Optymalna dawka
Doniesienia o rozwoju pandemii Covid-19 sprawiają, że nawet firmy, które do niedawna wykluczały zdalną pracę, teraz pospiesznie przygotowują swoje systemy i komputery pracowników do specyfiki home office i wysyłają ich do domu. Pierwsze reakcje są zwykle pozytywne, chociaż – jak pokazują badania– większość Polaków chciałaby pracować zdalnie tylko od czasu do czasu. Według sondażu CBRE/Grafton, prawie 60 proc. pracowników preferuje jeden, dwa dni pracy poza biurem, przy czym największa, bo 31 proc. grupa opowiada się za dwoma dniami. To akurat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta