Gminy potrzebują finansowego wsparcia
Inwestycje samorządowe padły ofiarą z jednej strony zaniżonej subwencji oświatowej, z drugiej zaś wzrostu cen materiałów i usług. Ratunkiem może być subwencja rozwojowa.
Konieczność dołożenia własnych środków do subwencji oświatowej sprawiła, że znacznie mniej zaplanowano na inwestycje. W praktyce oznacza to zastój rozwojowy. Dlatego samorządowcy w Senacie zgłosili pomysł, nie nowy zresztą, utworzenia subwencji rozwojowej. Została ona powiązana z VAT, który samorządy płacą przy zakupie towarów i usług potrzebnych do realizacji wielu inwestycji, a którego nie mogą później odliczyć.
W 2019 r. władze lokalne zderzyły się z gwałtownym wzrostem cen na materiały budowlane i usługi. Część zadań publicznych ma charakter ustawowej działalności gospodarczej, np. transport publiczny czy budowa sieci wodno-kanalizacyjnej, która podlega opodatkowaniu VAT i jego odliczeniu. W większości gmin przeważają jednak inwestycje publiczne, realizowane przez organ władzy publicznej, która nie korzysta z systemu VAT. Są to m.in. drogi, szkoły, boiska, parki czy domy kultury. Zdarzało się, że niektóre gminy próbowały obejść ustawę o podatku od towarów i usług, usiłując zainstalować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta