Mniej kosztów za samochód ujmiemy w CIT-8
Wielu przedsiębiorców dotknęła zmiana zasad rozliczania użytkowania aut osobowych w działalności gospodarczej. Ma ona wpływ na rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o CIT, które znacznie zmodyfikowały zasady rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej.
Dwie grupy pojazdów
Dla potrzeb rozliczenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych jako kosztów uzyskania przychodów w CIT samochody osobowe można podzielić na dwie grupy:
- użytkowane w sposób mieszany, czyli częściowo wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a częściowo do celów prywatnych,
- wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika.
Warunkiem uznania samochodu osobowego za wykorzystywany wyłącznie dla celów związanych z działalnością gospodarczą jest prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu na potrzeby VAT.
W przypadku pierwszej grupy pojazdów, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać:
- 75 proc. poniesionych wydatków z tytułu użytkowania takich samochodów. Kwota tych wydatków obejmuje także VAT, który nie stanowi podatku naliczonego na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, a także podatek naliczony w części, w jakiej podatnikowi nie przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta