Bank spółdzielczy rozliczy składki na fundusz pomocowy
Ciążący na banku spółdzielczym obowiązek spełnienia wymogów kapitałowych może być realizowany poprzez przystąpienie do instytucjonalnego systemu ochrony, w ramach którego jego uczestnicy obowiązani są do ponoszenia składek na fundusz pomocowy. Wydatki z tego tytułu powinny być uznane za koszty uzyskania przychodu. Maria Rutkowska-Gorus
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2020 r. (II FSK 721/18).
Podatnik jest jednym z banków spółdzielczych, który podpisał „Umowę Systemu Ochrony SGB". Na podstawie tej umowy został utworzony „system ochrony" dla realizacji celu określonego w art. 22a ust. 1 ustawy z 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Zgodnie z tym przepisem, celem funkcjonowania systemu ochrony jest zapewnienie płynności i wypłacalności każdego jego uczestnika na zasadach określonych w ustawie i w umowie systemu ochrony, w szczególności przez udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń na warunkach określonych w umowie systemu ochrony. Z tego tytułu, zarówno przepisy ww. ustawy, jak i zapisy umowy systemu ochrony nakładają na bank spółdzielczy obowiązek ponoszenia różnego rodzaju wydatków, w tym wydatków na fundusz pomocowy utworzony zgodnie z art. 22g ww. ustawy.
Podatnik powziął wątpliwości co do interpretacji art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta