Ulga dla młodych dotyczy także rozliczeń międzynarodowych
Z preferencyjnego zasad opodatkowania mogą skorzystać zarówno polscy pracownicy, którzy zarabiali przez część roku w innym kraju, jak i osoby nieposiadające w Polsce miejsca zamieszkania, jeśli uzyskały tu wynagrodzenie.
Ulga dla młodych obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Polega na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, a także umów zlecenia dotyczących działalności wykonywanej osobiście w zakresie określonym przepisami. Zwolnienie przysługuje podatnikom, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Wysokość przychodu podatnika, który kwalifikuje się do zastosowania ulgi, jest równa kwocie 85 528 zł.
Co ważne, ulga dla młodych jest przewidziana zarówno dla rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych. Oznacza to, że osoby nieposiadające w Polsce miejsca zamieszkania też mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów uzyskanych w Polsce.
Rezydenci
Polscy rezydenci podatkowi to podatnicy, którzy posiadają w Polsce miejsca zamieszkania. Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych oznacza, że dany podatnik posiada w Polsce centrum interesów życiowych lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Posiadanie rezydencji podatkowej w Polsce oznacza podleganie obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. W sytuacji, gdy rezydent podatkowy uzyskuje przychody za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta