Wpływ Brexitu na postępowania sądowe
31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie wystąpiła z UE. Brexit już wcześniej zdążył spowodować wiele zmian ekonomicznych, ale na istotne modyfikacje prawne, m.in. dotyczące postępowań sądowych, przyjdzie nam poczekać co najmniej do 1 stycznia 2021 r.
Obecnie, tj. po zatwierdzeniu umowy ws. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, od 31 stycznia do końca grudnia 2020 r. trwa okres przejściowy. Polega on m.in. na tym, że występujący kraj członkowski stosuje prawo unijne, choć nie ma swoich reprezentantów w strukturach Unii. Okres przejściowy może jednak zostać przedłużony nawet o dwa lata. Ten czas ma na celu umożliwienie obywatelom i przedsiębiorcom dostosowanie się do zmian prawnych. Po tym terminie będą obowiązywać zasady partnerstwa, które zostały ustalone ramowo w październiku 2019 r.
Co z Rzymem
W odniesieniu do postępowań sądowych w okresie przejściowym ważność zachowają przede wszystkim rozporządzenia Rzym I oraz Rzym II. Dotyczą one stosowania (m.in. przez sądy} przepisów danego państwa członkowskiego w sprawach transgranicznych. Rzym I odnosi się do prawa właściwego dla kontraktów, a Rzym II reguluje prawo właściwe dla zobowiązań pozaumownych. Są to kwestie istotne, albowiem przesądzają o tym, które przepisy sąd zastosuje w sporze międzynarodowym. Warto nadmienić, że Rzym I będzie obowiązywał wyłącznie do umów zawartych przed zakończeniem okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta