Wyspecjalizowane sądy w czterech miastach
Sądy do spraw własności intelektualnej staną się od 1 lipca 2020 r. częścią polskiego systemu sądownictwa powszechnego, po tym jak 19 lutego 2020 r. prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. W ten sposób, postulowane od dawna, zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez prawników zajmujących się ochroną własności intelektualnej wejdą one do po naszego systemu sądownictwa.
Zasadnicza zmiana, jaką odczują podmioty dochodzące swoich roszczeń z tytułu naruszeń praw własności intelektualnej, wiązać się będzie z koniecznością wniesienia pozwu do jednego z czterech sądów okręgowych, mających swoje siedziby w Gdańsku, Poznaniu, Lublinie lub Warszawie.
Programy komputerowe w Warszawie
Przy czym Sąd Okręgowy w Warszawie, zgodnie z wolą ustawodawcy, będzie sądem wyłącznie właściwym w zakresie spraw dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym.
Pozostałe sprawy własności intelektualnej, a więc sprawy o ochronę praw autorskich i praw pokrewnych, znaków towarowych (w tym unijnych) wzorów przemysłowych (w tym wspólnotowych), ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, sprawy o ochronę dóbr osobistych (w zakresie w jakim dotyczą wykorzystania dobra w celu indywidualizacji, reklamy, promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług oraz dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą) podlegać będą kognicji każdego z czterech wymienionych sądów okręgowych.
W związku z tą zmianą zlikwidowany zostanie sąd,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta