Tarcza antykryzysowa – zmiany w prawie spółek
Opublikowany na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej (a właściwie „ustawy o mianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw") przewiduje wprowadzenie zmian do kodeksu spółek handlowych, które mają zapewnić sprawne funkcjonowanie spółek kapitałowych w warunkach epidemii.
Choć większość planowanych rozwiązań zasługuje na pozytywną ocenę, ustawodawca nie zdecydował się na przesunięcie terminów wykonania obowiązków związanych z przymusową dematerializacją akcji, których wykonanie w razie przedłużania się kryzysu może być utrudnione.
Ławiejsze posiedzenia
Projekt przewiduje wprowadzenie do K.s.h. przepisów umożliwiających uczestnictwo w posiedzeniach zarządów spółek kapitałowych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość (np. tele- lub wideokonferencji). Możliwe będzie również podejmowanie uchwał w trybie pisemnym oraz głosowanie nad uchwałami za pośrednictwem innego członka zarządu. Dotychczas kwestie te nie były regulowane w sposób wyraźny przez przepisy kodeksu spółek handlowych. Możliwość zdalnego działania przez zarząd była akceptowana przez większą część doktryny, choć pojawiały się w tym zakresie odmienne poglądy.
Projekt dostosowuje regulacje związane ze zdalnym działaniem rady nadzorczej do rozwiązań odnoszących się do zarządu. Podejmowanie przez radę nadzorczą uchwał w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta