Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania później, a urlop na przymus

07 maja 2020 | Kadry i Płace | Grzegorz Czapla

W czasie epidemii pracodawca nie musi zapewniać badań okresowych pracownikom, a badania kontrolne i wstępne przeprowadzi łatwiej. Ponadto może zobowiązać pracowników do wykorzystania zaległych urlopów. Grzegorz Czapla

- Czy mogę dopuścić do pracy pracownika, któremu skończyły się badania okresowe? Placówka medycyny pracy, z którą mamy podpisaną umowę, jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowo chcieliśmy zatrudnić pracownika, ale nie możemy uzyskać dla niego badań wstępnych. Jak powinniśmy postąpić w tych sytuacjach?

Zgodnie z art. 229 § 4 kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Dotyczy to badań profilaktycznych wstępnych, okresowych i kontrolnych.

W związku jednak z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i opublikowaniem rozporządzenia ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, do Państwowej Inspekcji Pracy docierały liczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament