Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba określić kryteria doboru

07 maja 2020 | Kadry i Płace | Piotr Lewandowski

Zasady doboru pracowników do zwolnienia muszą być obiektywne, sprawiedliwe i nie mogą naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

W regulaminie zwolnień grupowych lub porozumieniu zawieranym z organizacjami związkowymi, strony lub pracodawca samodzielnie (w przypadku sporządzania regulaminu zwolnień), przyjmują ustalone kryteria doboru pracowników do zwolnienia. Ich stosowanie jest obowiązkowe, gdy następuje likwidacja jednego lub kilku spośród większej liczby takich samych stanowisk pracy.

Kryteria należy wskazać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jeśli pracownik odwoła się od wypowiedzenia, będzie je badał sąd pracy. Stąd bardzo ważne jest ich prawidłowe określenie.

Chociaż sąd pracy nie może krępować pracodawcy w prowadzeniu polityki kadrowej i narzucać mu własnego zestawu takich kryteriów, to nie mogą być ono dowolne. Przede wszystkim muszą spełniać warunki obiektywności i sprawiedliwości (por. wyroki SN: z 19 grudnia 1997 r., I PKN 442/97; z 30 września 2014 r., I PK 33/14). Ponadto pracodawca powinien uwzględnić zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament