Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy drobiarze postawili na eksport. Dziś za to płacą

07 maja 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Kryzys uderza w producentów drobiu. Ptasia grypa zamknęła część rynków już na początku roku, a odbiorców w Unii poraził koronawirus. Bez gastronomii i hoteli nie ma komu sprzedawać mięsa. ALEKSANDRA PTAK-IGLEWSKA

 

Od marca ceny tuszek kurczaka runęły w Polsce o 40 proc., a spadki mocno wyprzedziły średnią unijną, która jest na poziomie 6,7 proc. Rodzima branża płaci dziś za uzależnienie od eksportu, ponieważ za granicą polski drób trafiał głównie na talerze w restauracjach, a te w całej Europie są zamknięte. Ptasia grypa też dokłada swoje i zamyka rynki pozaunijne. Pandemia mocno zmieni polski rynek drobiu.

Po okazyjnych cenach

– To jeden z największych kryzysów, z jakimi zmagał się sektor drobiarski w ostatnich latach – mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD). – Obserwowany spadek cen wynika przede wszystkim z bardzo mocno ograniczonego eksportu mięsa drobiowego w kanale horeca, spowodowanego pandemią koronawirusa – dodaje. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, w ciągu czterech tygodni do 20 kwietnia 2020 r. średnia cena tuszki brojlera spadła w Polsce w skupach o 24 proc., ale od połowy marca spadki sięgają już 40 proc.

Ceny w Polsce załamały się, bo nawet połowę produkcji wysyłamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament