Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwy powrót do byłej pracy

07 maja 2020 | Kadry i Płace | Anna Boguska

Zatrudniając ponownie osobę zwolnioną w trybie grupowym pracodawca nie musi jej zapewnić tych samych warunków pracy i płacy.

Nie można wykluczyć, że gdy gospodarka ustabilizuje się po kryzysie spowodowanym epidemią, pojawi się potrzeba choćby częściowego odbudowania składu zredukowanej załogi. Gdyby miało to nastąpić w ciągu kilkunastu miesięcy od restrukturyzacji, zwolniony pracownik może liczyć na ponowne zatrudnienie. Art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nakłada na pracodawcę obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych. Muszą być jednak spełnione trzy warunki.

Nabór w tej samej grupie

Po pierwsze nabór musi się odbywać w tej samej grupie zawodowej, do której należał zwolniony pracownik. „Ta sama grupa zawodowa" to pojęcie niejednoznaczne, którego ustawa nie wyjaśnia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament