Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość globalizacji

07 maja 2020 | Ekonomia i rynek

Marian Gorynia Covid-19 nie zabije globalizacji, a nawet nie osłabi. Ale na pewno ją zmodyfikuje.

Globalizacja ma wymiar ekonomiczny, finansowy, polityczny, socjologiczny, kulturowy, religijny, edukacyjny, komunikacyjny, technologiczny, infrastrukturalny. Nie ma sfery naszego życia, której ona nie dotyczy. Jako ekonomista zajmę się aspektem gospodarczym, który w powiązaniu ze zmianami technologicznymi jest fundamentem całości.

Gdyby nie koronawirus

Mechanizm sprawczy globalizacji wiąże się z istotą gospodarki rynkowej, w uproszczeniu sprowadzającą się do stereotypu homo economicus, zgodnie z którym firmy chcą maksymalizować zyski, a ludzie użyteczność wynikającą z konsumpcji. Jestem przeciwny fetyszyzowaniu tego stereotypu, ale wyjaśnia on zachowania ludzi jako pracowników, konsumentów, przedsiębiorców, inwestorów. To główna siła sprawcza rozwoju gospodarki rynkowej, czyli kapitalizmu, która jak żaden inny system społeczno-gospodarczy potrafi zaspokajać potrzeby ludzkie.

W opracowaniach naukowych i mediach toczy się dyskusja o zaletach i wadach globalizacji. Podsumowują ją słowa amerykańskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament