Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminy w sądzie w czasie pandemii

07 maja 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Ustawa o Covid-19 nie zmieniła terminu, w jakim pracownik może wnieść odwołanie od rozwiązania umowy. W pouczeniu swojego oświadczenia pracodawca nadal powinien wskazywać, że jest na to 21 dni od otrzymania pisma.

Epidemia koronawirusa skomplikowała wiele dziedzin życia. Sprawy toczące się przed sądami pracy nie są tu wyjątkiem. Bieg terminów procesowych i sądowych został wstrzymany lub zawieszony. Jednak zwalniani pracownicy muszą pilnować terminów na wniesienie pozwów, ponieważ nie zostały one wydłużone.

Brak mocy wstecznej

∑ Sąd rejonowy przywrócił pracownika do pracy w wyroku, który zapadł w lutym 2020 r. Do mnie, jako pracodawcy, odpis wyroku z uzasadnieniem dotarł 16 marca 2020 r.

Nie złożyłem apelacji, bo w międzyczasie zostałem objęty kwarantanną. Czy w tej sytuacji będę mógł złożyć apelację dopiero po zakończeniu epidemii?

Nie. Jedna z kolejnych nowelizacji ustawy o Covid-19 zawiesiła bieg terminów procesowych w sprawach sądowych, co dotyczy również spraw z zakresu prawa pracy. Jednak dokonana zmiana nie dotyczy tej sytuacji.

Pracodawca otrzymał odpis sentencji wyroku z uzasadnieniem 16 marca 2020 r. W tym czasie nie obowiązywały jeszcze żadne przepisy dotyczące biegu terminów w okresie epidemii Covid-19. Obowiązywał już natomiast stan zagrożenia epidemicznego ogłoszony na obszarze całego kraju w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Został on ogłoszony od 14 marca 2020 r., a od 20 marca br. wprowadzono stan epidemii. Zmiana stanu prawnego w zakresie biegu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11652

Wydanie: 11652

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament