Osoba składająca skargę powinna znać powody jej nieuwzględnienia
Uchwała rady gminy o uznaniu skargi za bezzasadną musi zawierać prawne i faktyczne uzasadnienie. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie wyłączają stosowania przepisów działu VIII kodeksu postępowania administracyjnego.
Do rady gminy wpłynęła skarga na działalność wójta. A rada – na podstawie opinii komisji skarg, wniosków i petycji – podjęła uchwałę, w której uznała skargę za bezzasadną. O sposobie załatwienia skargi powiadomiono skarżącego. Jednak wojewoda, w trybie postępowania nadzorczego, uchwałę uchylił. Wskazał, że w sposób istotny narusza ona prawo poprzez niezgodność z dyspozycją art. 238 § 1 k.p.a. Przepis ten wskazuje jakie elementy musi obejmować zawiadomienie o załatwieniu skargi (m.in.: sposób w jaki skarga została załatwiona, a w przypadku odmownego załatwienia skargi – uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o możliwości ponownego wniesienia skargi). Tymczasem analizowana uchwała zawierała tylko jeden z wymaganych elementów – informację o uznaniu skargi za bezzasadną zawartą w § 1 uchwały. W trakcie postępowania nadzorczego, wojewoda wezwał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta