Wydatki na zdrowie muszą rosnąć
Po pandemii będzie szerszy dostęp do telemedycyny – mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen w Polsce.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Amgen
Co zmieniło się w leczeniu pacjentów podczas pandemii?
Wydaje mi się, że decyzje rządów, także polskiego, aby w pierwszym okresie epidemii skupić się przede wszystkim na przypadkach związanych z Covid-19, były absolutnie logiczne. Zostały podjęte olbrzymie wysiłki, aby zidentyfikować, odizolować i leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem. Teraz jednak trzeba również skupić uwagę na innych pacjentach, którzy przecież nie zniknęli. Co więcej, z powodu pandemii mogli znaleźć się w ciężkim położeniu – mieli utrudniony dostęp do szpitali, zabiegów, diagnostyki czy rehabilitacji. Wydaje mi się, że konieczne jest przejście do kolejnego etapu zarządzania kryzysowego, czyli poświęcenie uwagi innym pacjentom i zapewnienie im jak najbardziej skutecznych terapii w tych warunkach.
Jednak mimo ciężkiego położenia służby zdrowia widzę pewne plusy sytuacji związanej z epidemią. Nabrały przyspieszenia procesy związane z leczeniem na odległość, telemedycyną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta