Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie myślimy o obniżce VAT

16 czerwca 2020 | Ekonomia i rynek
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wśród pomysłów rządu na rozruszanie gospodarki po kryzysie nie ma tego, po który sięgnęli ostatnio Niemcy, czyli czasowej obniżki stawek VAT – wynika z naszej rozmowy z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim. GRZEGORZ SIEMIONCZYK

 

W zeszłym tygodniu OECD opublikowała nowe prognozy, wedle których polska gospodarka skurczy się w tym roku o około 7,5 proc., a w razie drugiej fali pandemii koronawirusa nawet o 9,5 proc. To pańskim zdaniem realistyczny scenariusz?

Z takim kryzysem mierzymy się po raz pierwszy, więc tak naprawdę nie wiemy, jak wpłynie on na gospodarkę. Wydaje mi się jednak, że prognozy OECD są zbyt pesymistyczne. W ostatnich tygodniach w gospodarce widać wyraźne ożywienie. Komisja Europejska (na początku maja – red.) przedstawiła prognozę, wedle której PKB Polski spadnie o 4,3 proc. I wydaje mi się, że taki wynik, tzn. spadek PKB o 4–5 proc., jest bardzo prawdopodobny.

Jak recesja przekłada się na kondycję finansów państwa?

Na razie jest ona dobra. Na rachunkach budżetowych jest niemal 100 mld zł, potrzeby pożyczkowe na ten rok są w pełni pokryte. Potrzeba jeszcze kilku tygodni, aby rzetelnie ocenić, w jakim stopniu zmalały przychody państwa. W kwietniu były o około 6 mld zł mniejsze niż rok wcześniej, w maju zapewne podobnie. Natomiast po stronie wydatków koszty tarcz antykryzysowych mogą być mniejsze, niż zakładaliśmy.

Czy to, że – jak pan mówi – kondycja finansów publicznych jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11685

Wydanie: 11685

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament