Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkielet większej całości ożył

27 czerwca 2020 | Plus Minus | Jacek Cieślak
źródło: materiały prasowe

Wszystko w tej książce – autorka, jej opowieść i główny bohater – może być tajemnicą. Zagadkę stanowi już Marta Zelwan. Zdradzę, że wcześniej publikowała jako Krystyna Sakowicz. Za tom opowiadań „Zbrodnie kobiet" (1984) otrzymała I nagrodę w konkursie Iskier, za „Jaśmiornicę" (1986) – Nagrodę im. Stanisława Piętaka, a za „Po bólu" (1995) Nagrodę im. Edwarda Stachury. Z kolei za „Śnienie" (2000) – nominację do Nagrody Nike. „Księgę ocalonych snów" (2008) nagrodziła Fundacja Kultury. Przypominam tak wiele nagród, ponieważ niewiele jest pisarek tak często nagradzanych, o których powinniśmy pamiętać bardziej.

Powodem niepamięci jest być może ulotna materia, z której autorka tka wiersze, powieści, eseje. Najbardziej interesuje ją nieświadomość i podświadomość. Próbuje opisać nienazwane i dopomina się dla niego miejsca w rzeczywistości. Stąd tytuł „Miejsce na rzeczywistość".

Najnowsza historia zaczyna się od wpisania do wyszukiwarki hasła „czarna dziura", na co Pan Bóg Przypadku, a może internetu, odpowiada tysiącami propozycji. Mówiąc inaczej: autorka podejmuje grę z losem, a może tylko tak to przed nami inscenizuje. Książka jest bowiem wielką literacką grą odwołań, cytatów i kryptocytatów. Linkuje nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11695

Wydanie: 11695

Zamów abonament