Wino na przekór
To było dobrych kilka lat temu, gdy profesor historii sztuki, dziekan na ASP i winiarz, właściciel niewielkiej winnicy Wojciech Włodarczyk dokonał ważnego rozróżnienia. Otóż w winie głosi on prymat kultury nad naturą, nie szuka bowiem idealnej sublimacji smaków, czystej laboratoryjnej doskonałości. Nie, jego pociąga cała tradycja, historia, ci wspaniali święci i królowie, kościoły, zamki i maleńkie miasteczka, spotkania z drugim człowiekiem, które dzięki winu są możliwe. Tydzień temu opisywałem tu debiutantów z Winnicy Nowickiej, którzy na przekór okolicznościom robią w Beskidzie Niskim wina bardzo jeszcze niedoskonałe, ale sprawiające tak wiele radości, tak ujmujące, że niepodobna nie pochylić się z szacunkiem. I nie sublimacja smaku o tym decyduje.
Włodarczyk oczywiście nie był pierwszy. To choćby wielki Bela Hamvas, węgierski filozof i pisarz, miłośnik win z Somloi, dowodził 75 lat temu w „Filozofii wina", iż „ostatecznie zostają tylko dwie rzeczy: Bóg i wino." Jako żywo to przekonanie musiało przyświecać Janowi Sochoniowi przy pracy nad „Krzewem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta