Tajemnice materii
Wielki Zderzacz Hadronów pod Genewą, w którym udowodniono istnienie bozonu Higgsa, wygląda jak pralka dla olbrzyma. Takie przynajmniej skojarzenia budzą zdjęcia, którym przyglądam się od jakiegoś czasu, próbując zrozumieć znaczenie i polemikę wokół odkrycia, które może nie tyle zrewolucjonizowało, ile domknęło wiedzę o materii. Zaczęłam nawet oglądać wykłady naukowe z dziedziny fizyki i jedno trzeba przyznać – prawie każdy wykład zawiera osąd: „nie wiemy nic". Badania te dotyczą materii i prób odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że system oddziaływań fizycznych tworzy to, co możemy zobaczyć lub czego możemy się domyślać.
Właściwie nie tak dawno, bo kilka pokoleń wstecz, atom był niepodważalnie uważany za najmniejszą z cząsteczek. Dzisiaj podzielił się na cały kosmos złożony z tego, co jest, i z tego, czego nie ma, a jednak posiada siłę sprawczą. Inaczej mówiąc, olbrzymie tunele i maszyneria pracują na to, żeby pojąć zjawisko materii.
Dla amatora to nie jest takie proste. Znacznie łatwiej uzmysłowić sobie, że pokonaliśmy też wiele pozamaterialnych zjawisk, przynajmniej na poziomie codziennym. Każda książka na przykład była materią. Wiele z nich składało się na wiele kilogramów i sporą masę. Dzisiaj tysiące książek możemy trzymać w leciutkim pendrivie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta