Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z troski o Kościół

27 czerwca 2020 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Od jakiegoś czasu na forach internetowych i portalach społecznościowych trwa dyskusja na temat tego, jak podchodzić do skandali seksualnych w Kościele czy do ukrywania przez biskupów części przestępców seksualnych w sutannach. Część, mam wrażenie, że dominująca, katolickiej opinii publicznej prezentuje nieodmiennie opinię, że o sprawie nie należy mówić. Postawa ta wynika albo z przekonania, że problemu nie ma, albo może on zaszkodzić Kościołowi, albo z tego, że gdzie indziej też występuje. A jeśli już trzeba nim się zajmować, to najlepiej poprzez post i modlitwę, ewentualnie na forum wewnętrznym Kościoła. A jako dowód na to, że nie ma lepszej drogi, zawsze stawiani są wielcy święci zakonnicy lub mistyczki, którzy tak właśnie się zachowywali.

Ujęcie takie jest jednak głęboko nieprawdziwe. Po pierwsze, zarówno ojciec Pio, jak i ks. Dolindo (a to oni zazwyczaj wracają jako dowody konieczności takiego zachowania) milczeli w swojej sprawie, a nie w sprawach problemów Kościoła w ogóle. Ksiądz Dolindo został zmuszony do milczenia i zawieszony na wiele lat właśnie dlatego, że o problemach mówił, a o. Pio także nie milczał, gdy widział problem lub zgorszenie. Św. Faustyna zaś w swoim „Dzienniczku" zawarła nawet niezwykle mocne oceny kapłanów i biskupów, z którymi warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11695

Wydanie: 11695

Zamów abonament