Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze nosorożce w Europie

27 czerwca 2020 | Plus Minus | Eliot Weinberger
źródło: materiały prasowe
Albrecht Dürer „Nosorożec”, 1515 r, drzeworyt
źródło: materiały prasowe
Albrecht Dürer „Nosorożec”, 1515 r, drzeworyt

Wydawał się bardzo spokojny w swym usposobieniu, dozwalał się bowiem chwytać za dowolną część ciała. Bywa jednak rozjuszony, gdy się go uderzy lub gdy odczuwa głód, a w obu wypadkach ułagodzić go można tylko podaniem wiktuałów.

 

Pierwszy nosorożec, jaki pojawił się w Europie w ciągu tysiąca trzystu lat od upadku cesarstwa rzymskiego, przybył do Lizbony 20 maja 1515 roku, jako dar przekazany przez sułtana Gudźaratu Muzaffara II Afonsowi de Albuquerquemu, zarządcy portugalskich Indii, niejako na pocieszenie po tym, jak sułtan odmówił Portugalczykom pozwolenia na budowę fortecy na wyspie Diu. Albuquerque z kolei posłał zwierzę swemu królowi, Manuelowi I Szczęśliwemu, koneserowi egzotyki. Dom Manuel wnet poddał weryfikacji znane zapewnienie Pliniusza, że nosorożec i słoń to śmiertelni nieprzyjaciele i że nosorożec wbiegnie pod nogi słonia, rogiem rozpruwając miękkie podbrzusze przeciwnika. Obu ustawiono w ringu 3 czerwca. Nosorożec stał nieruchomo, a słoń odszedł na bok.

Niemniej nosorożec wzbudził sensację. Nie minęły dwa miesiące, a florencki lekarz opublikował opiewający go pean w dwudziestu jeden strofach typu ottava rima. Cesarz Maksymilian polecił sporządzenie rysunku nosorożca na marginesie swojego modlitewnika. Rafael umieścił go na fresku w Watykanie przedstawiającym stworzenie zwierząt. Ktoś, nie wiadomo kto, wysłał szkic bestii Albrechtowi Dürerowi w Norymberdze, a wersja tego artysty, ukazująca zwierzę w ciężkim pancerzu (Dürer projektował zbroje), pozostawała standardowym wizerunkiem nosorożca przez wieki, chociaż Dürer nigdy nie widział żywego okazu.

W grudniu 1515 roku Dom Manuel dał wyraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11695

Wydanie: 11695

Zamów abonament