Czy odstępne podlega opodatkowaniu VAT
Jeżeli zaniechanie określonych czynności za zapłatą odpowiedniej kwoty przynosi korzyść konkretnemu podmiotowi, to wówczas powinno być ono uznane za usługę, od której należy rozliczyć podatek od towarów i usług.
Zapłata odstępnego jest problematyczna na gruncie VAT, gdyż z uwagi na swój charakter, odstępne łączy cechy odszkodowania oraz zapłaty za usługę. Z tego powodu podatnicy mają wątpliwości, czy odstępne podlega opodatkowaniu VAT, czy jest wyłączone ze stosowania tego podatku.
Uwolnienie się od zobowiązania
Odstępne to instytucja uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. W myśl art. 395 § 1 k.c. można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Wskutek zrealizowania prawa do odstąpienia, umowa uważana jest za niezawartą, a to, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie (art. 395 § 2 k.c.). Natomiast zgodnie z art. 396 k.c., jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta