Fiskus nie zgadza się na koszty od dywidendy
Konsekwencją zapłaty podatku od przychodu jest, zdaniem skarbówki, brak możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu.
Na podstawie art. 22 ustawy o CIT podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. Ustawa o CIT do przychodów z zysków kapitałowych zalicza m.in. dywidendy. Wobec tego, skoro opodatkowaniu podlega przychód, to powstaje pytanie czy należy alokować koszty uzyskania przychodu na dwa źródła przychodów jakimi są zyski kapitałowe oraz inne źródła.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie spłaciła dywidendą pożyczkę zaciągniętą od zagranicznej spółki zależnej. Spółka zastanawia się czy może rozliczać koszty uzyskania przychodu, gdy opodatkowany jest przychód z zysków kapitałowych w postaci dywidendy. Chciałaby wiedzieć czy kosztem uzyskania przychodu mogą być odsetki od pożyczki udzielonej na wypłatę dywidendy.
Jak ryczałt, to bez potrąceń
Organy skarbowe w swych interpretacjach uważają, że zasada alokacji kosztów uzyskania przychodów nie ma zastosowania do przychodów opodatkowanych w sposób ryczałtowy, gdyż jest to sprzeczne z treścią art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o CIT. Fiskus argumentuje, że jeśli opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta