Duże regiony lepiej sobie radzą
Mazowsze i Dolny Śląsk mają teraz największy wybór ofert zatrudnienia, choć wciąż dużo mniejszy niż rok wcześniej ANITA BŁASZCZAK
Województwo mazowieckie, które od lat jest liderem pod względem liczby ofert pracy, w najbliższym czasie może jeszcze umocnić się na tej pozycji. Aż połowa pracodawców z Mazowsza miała w lipcu plany zwiększenia zatrudnienia – wynika z badania firmy usług HR, Adecco Group, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Chęci do zwiększania zatrudnienia było w woj. mazowieckim wyraźnie więcej niż w skali całego kraju. Według przeprowadzonego w lipcu br. sondażu, który objął 200 firm z całej Polski, łącznie 42 proc. z nich planowało w najbliższych tygodniach nowe rekrutacje.
Większego wyboru ofert pracy można się też spodziewać w woj. wielkopolskim, gdzie 45 proc. badanych pracodawców zamierza zwiększyć liczbę pracowników, i w woj. małopolskim (44 proc.). Najrzadziej plany wzrostu zatrudnienia – tylko 20 proc. – deklarują z kolei firmy w woj. warmińsko-mazurskim, które ma najwyższe bezrobocie w kraju, sięgające w lipcu 10,1 proc., oraz w woj. lubelskim (34 proc.). Na Lubelszczyźnie jest natomiast największy odsetek firm planujących redukcje zatrudnienia – co dziesiąta.
Rozwój na Dolnym Śląsku
Jak zaznacza Paulina Łukaszuk, menedżer ds. komunikacji i PR w Adecco Group, obecne plany pracodawców niekoniecznie oznaczają wzrost zatrudnienia w porównaniu z okresem sprzed wybuchu pandemii. Nie brakuje bowiem firm,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta