Szkoły językowe w dobie pandemii mają nowe obowiązki
Firmy prowadzące kursy nauki języków obcych są zwolnione przedmiotowo z VAT. Prowadząc jednak zajęcia online za pośrednictwem np. Microsoft Teams czy Zoom stają się podatnikami z tytułu importu usług.
Covid-19 zmienił zasady funkcjonowania wielu firm. Bardzo dotkliwie następstwa wirusa odczuły szkoły językowe. Większość placówek nadal pozostaje zamknięta i nie prowadzi zajęć stacjonarnych. Ciekawą i skuteczną alternatywą do tradycyjnej formy prowadzenia zajęć językowych okazało się być prowadzenie lekcji na odległość – online. Z pomocą przyszły narzędzia, jakie oferują dostawcy usług wirtualnych, w tym przede wszystkim wirtualnych miejsc spotkań. Najczęściej dostawcą wirtualnych pokoi są zagraniczne firmy, a to ma swoje konkretne konsekwencje podatkowe.
Zakup od kontrahenta z zagranicy
Najprościej mówiąc, import usług to świadczenie usługi, dla której podatnikiem jest nie usługodawca, tylko usługobiorca. Import usług rozpoznawany jest po stronie usługobiorcy. Ma on miejsce w przypadku nabycia usługi, dla której miejscem świadczenia (opodatkowania) jest Polska, przy czym usługodawcą musi być zagraniczny kontrahent, który w Polsce nie posiada ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Podstawę prawną do rozpoznania i rozliczenia importu usług stanowi art. 28b ust. 1 w związku z art. 2 pkt 9 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Przepisy regulujące import usług dotyczą zarówno czynnych podatników VAT, jak i podatników zwolnionych.
Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ wielu podatników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta