Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesłanie dla prawników

06 października 2020 | Rzecz o prawie | Jarosław Gwiazdak

Sędzia Ruth Bader Ginsburg ma swoją figurkę Lego.

 

Jeżeli chodzi o szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości, mam dość bogatą wyobraźnię. Pamiętam dyskusję, prowadzoną całkiem serio, czy sędzia (mężczyzna) może mieć długie włosy. Pamiętam, że kiedyś dojazd sędziego do sądu na rowerze miał skończyć się postępowaniem dyscyplinarnym. Bo to sędziemu nie przystoi, nie wypada. Nie uchodzi. I to były piękne czasy, a nie jakaś ustawa kagańcowa.

Nie zamierzam dziś analizować dorobku orzeczniczego zmarłej 18 września 2020 r. ikony amerykańskiego sądownictwa, sędzi amerykańskiego Sądu Najwyższego – Ruth Bader Ginsburg. Wolę skupić się na jej przesłaniu dla prawników i społeczeństwa, a to przesłanie odczytuję nie z wyroków czy oficjalnych wypowiedzi. Przeczytam je z najbardziej popkulturowego nośnika. Z T-shirtów. I nie tylko.

Dziewięć kobiet

Zacznijmy od początku. Ruth Bader Ginsburg zyskała swoje miejsce w amerykańskiej popkulturze, a w internecie funkcjonuje oficjalny sklep z poświęconymi jej gadżetami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11780

Wydanie: 11780

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament