Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogrupuj usługi i towary, unikniesz kary

06 października 2020 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

O praktycznych aspektach przygotowań do wdrożenia nowego systemu JPK_VAT mówi Dorota Pokrop, doradca podatkowy, partner w EY.

 

Wprawdzie przepisy o nowych deklaracjach VAT już obowiązują, ale termin wysyłki pierwszego pliku JPK według nowego wzoru za październik to 25 listopada Jak się dobrze przygotować do tej zmiany?

Przygotowania powinny dotyczyć kwestii informatycznych, ale też – zwłaszcza w dużych firmach – organizacyjnych. Zaryzykuję tezę, że tylko 30 proc. sukcesu to odpowiednie oprogramowanie. Pozostałe 70 proc. to sprawy organizacyjne związane z prawidłowym zebraniem danych, ich sklasyfikowaniem i pogrupowaniem. Mamy przecież nowy obowiązek oznaczania wielu grup towarów i usług na potrzeby deklaracji.

To może zacznijmy od kwestii informatycznych. Czy wymogi nowych deklaracji współgrają z systemami księgowymi czy magazynowymi, używanymi w biznesie?

W wielu przypadkach konieczne jest ich dostosowanie. Na przykład dość istotne jest ujęcie wszystkich faktur sprzedaży i zakupu wraz z ich numerami. W praktyce, zwłaszcza w firmach, które mają sporo kontrahentów, numery tych faktur są bardzo długie, kilkunastocyfrowe. Jeśli podamy niepełny numer takiej faktury, może to zostać uznane za błąd podlegający administracyjnej karze 500 zł. I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11780

Wydanie: 11780

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament