Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozwem w rynkowego konkurenta

06 października 2020 | Rzecz o prawie | Kuba Gąsiorowski

Odpowiednio napisane pismo może przysporzyć problemów i wciągnąć w wieloletni spór.

Jest serial HBO pod tytułem „Dolina Krzemowa". Opowiada o losach programisty, który próbuje założyć własny biznes. W kilku odcinkach pojawia się motyw konkurenta rynkowego, który rękami prawników poprzez pozew próbuje zastraszyć głównego bohatera i zmusić go do sprzedania firmy. Bohater wychodzi z sytuacji obronną ręką, kosztuje go to jednak sporo stresu i pieniędzy wydanych na prawników. Po tym jednak, gdy informacja o pozwie konkurenta wydostaje się do świata zewnętrznego, nikt nie chce robić z nim interesów dopóki sytuacja się nie wyjaśni. Od naszego programisty odwracają się inwestorzy. Nawet współpracownicy (i własny adwokat) podejrzliwie dopytują, czy w pozwie nie ma ziarenka zasadności.

Minie kilka lat...

Amerykanie ukuli pojęcie „lawfare". To zbitka powstała z połączenia słów „law" (ang. prawo) i „warfare" (ang. działania wojenne). W skrócie oznacza wykorzystanie prawa do osiągania celów militarnych. Idealnie pasuje to też do sytuacji, gdy firma, zamiast walczyć z konkurencją na rynku, wykorzystuje instytucje prawne do uprzykrzenia życia konkurencji. Nie chodzi o dochodzenie w sądzie zasadnych roszczeń, ale pozwy, które z założenia są oparte na wątpliwych podstawach. W tym ujęciu „lawfare" to z definicji zjawisko negatywne. Tajemnicą poliszynela jest, że prawnicy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11780

Wydanie: 11780

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament