Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upoważnienia ustawowego nie wolno domniemywać

06 października 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Rada gminy nie może domniemywać swojej kompetencji co do regulowania spraw, nieujętych w upoważnieniu ustawowym, w akcie prawa miejscowego. Sam publicznoprawny charakter opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów nie daje możliwości wyjścia poza delegację ustawową.

Działając na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych tą formą edukacji w prowadzonych przez nią przedszkolach publicznych.

Wojewoda, w ramach nadzoru, orzekł o uchyleniu dwóch przepisów zawartych w tym akcie prawa miejscowego. Jeden z nich określał terminy w jakich rodzice zobowiązani są wnosić opłaty za wyżywienie podawane dzieciom w przedszkolu. Organ nadzoru uznał, że przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie zawierają upoważnienia do uregulowania tej sprawy w akcie prawa miejscowego. Ponadto z przepisów prawa oświatowego wynika, że to dyrektor przedszkola jest organem do składania oświadczeń woli, kreowania sytuacji prawnej przedszkola i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11780

Wydanie: 11780

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament