Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo wprowadzić obniżkę wynagrodzeń

05 listopada 2020 | Kadry i Płace | Krzysztof Wojciech Baran Daniel Książek

Zmiana regulaminu wynagradzania wymaga uzgodnień z działającymi w firmie organizacjami związkowymi. Ustalenie, kto jest partnerem do tych rozmów oraz tego, czy jego stanowisko jest dla pracodawcy wiążące, bywa jednak skomplikowane.

Sytuacja pandemii jest sytuacją kryzysu gospodarczego. Z przyczyn ekonomicznych zmusza pracodawców do niezaplanowanych działań, takich jak zwolnienia, likwidacje stanowisk czy zmiana warunków wynagradzania pracowników.

Co do zasady wszelkie zmiany w wynagradzaniu pracowników powinny znaleźć odzwierciedlanie w zmianie regulaminu wynagradzania. Regulamin wynagradzania jest tym aktem prawnym, na który często patrzy zarówno pracodawca, jak i pracownik. I to bez względu na to, czy aktualnie jest okres dobrej koniunktury, czy nie. Ale szczególnie w tym drugim przypadku. Jest to kwestia tak istotna, jak też wyjątkowo skomplikowana. Skomplikowana na dwóch płaszczyznach – płaszczyźnie brzmienia przepisów i płaszczyźnie orzeczniczej. Aby zrozumieć istotę problemu, należy przytoczyć relewantne w tym zakresie regulacje.

Podstawa zmian

Na etapie potrzeby zmiany regulaminu wynagradzania osoba, która nie wchodzi na co dzień w meandry prawa pracy, może mieć problemy z ustaleniem, które przepisy są przepisami relewantnymi. Czytając dział trzeci rozdział I kodeksu pracy trudno znaleźć przepis, który wyraźnie odnosi się do zmiany regulaminu wynagradzania. Najbardziej relewantny jest art. 772 k.p., zgodnie z którym „regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11806

Wydanie: 11806

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament