Ciężarna wycofa zgodę na obcięcie pensji
Pracownica, która podpisała porozumienie przewidujące obniżenie jej etatu i wynagrodzenia, nie wiedząc, że jest w ciąży, może uchylić się od jego skutków.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 7 października 2020 r. (II PK 78/19) potwierdził, że pracownica, która zawarła z pracodawcą niekorzystne dla siebie porozumienie zmieniające (obejmujące warunki pracy i płacy) nie wiedząc, że jest w ciąży, może uchylić się od jego skutków prawnych powołując się na błąd. Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia tego wyroku. Jak jednak wynika z ustnych motywów rozstrzygnięcia, stanowi ono kontynuację dotychczasowej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, zgodnie z którą przepisy kodeksu cywilnego dotyczące błędu ulegają modyfikacji w świetle konstytucyjnej zasady ochrony macierzyństwa wyrażonej w art. 71 ust. 2 Konstytucji RP.
Treść porozumienia
W powyższej sprawie pracodawca, powołując się na trudności finansowe, zaproponował pracownicy porozumienie o zmianie warunków pracy i płacy, w wyniku którego jej czas pracy i wynagrodzenie zostały obniżone o połowę. Pracownica – zapewne z obawy przed utratą pracy – zgodziła się na powyższe warunki w dniu otrzymania tej propozycji. Po kilku tygodniach dowiedziała się jednak, że jest w ciąży. Wycofała swoją zgodę na porozumienie zmieniające, wskazując, że w momencie zawierania porozumienia nie wiedziała, że jest w ciąży i działała w tym zakresie pod wpływem błędu. Dodatkowo zażądała wypłaty wyrównania za okres, w trakcie którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta