Premia nie zastąpi płacy za nadgodziny
Pracodawca, który za pracę w godzinach nadliczbowych wypłaca rekompensatę w formie premii uznaniowej, ryzykuje, że zostanie to uznane za brak rozliczenia lub podwyżkę płacy zasadniczej.
Okres od października do grudnia to w wielu firmach czas zwiększonego zapotrzebowania na pracę pracowników np. w magazynach. Zazwyczaj w tym czasie występuje też praca w godzinach nadliczbowych. Pracodawcy nie zawsze prawidłowo rekompensują tę pracę. Czasami następuje to w formie premii. Niektórzy zastanawiają się, czy taka praktyka nie niesie ze sobą ryzyka ewentualnych roszczeń pracowników i czy jest zgodna z przepisami prawa pracy?
Zapłata lub wolne
Pracodawca może rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy.
W pewnych przypadkach w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy praca nadliczbowa miała miejsce w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Pensja plus dodatek
W przypadku rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych w formie pieniężnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta