Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamknięcie biznesu prowadzonego w formie spółki z o.o.

26 marca 2021 | Biznes w czasie pandemii | KAROL POŁOSAK

Zakończenie bytu prawnego spółki może nastąpić na kilka sposobów, w tym poprzez jej rozwiązanie i przeprowadzenie likwidacji. Decyzję o rozwiązaniu spółki podejmują jej wspólnicy w formie odpowiedniej uchwały.

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 i kolejne restrykcje rządowe mają bezpośredni wpływ na działalność wielu przedsiębiorców. Niejednokrotnie zastanawiają się oni: czy kontynuować działalność, czy ją zamknąć. W tym drugim przypadku konieczne może okazać się zakończenie bytu prawnego wehikułu (zazwyczaj spółki), przy pomocy którego ta działalność była prowadzona. W artykule przedstawiam kluczowe kwestie związane z procesem likwidacji na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która – jak pokazują statystyki – jest najchętniej wybieraną formą działalności gospodarczej w Polsce.

Rozwiązanie spółki

Decyzję o rozwiązaniu spółki z o.o., która zarazem skutkuje otwarciem jej likwidacji, podejmują wspólnicy spółki w formie odpowiedniej uchwały. Wymaga ona większości 2/3 głosów (chyba, że umowa spółki przewiduje warunki surowsze) oraz zaprotokołowania przez notariusza.

Konieczne jest wówczas powołanie likwidatorów, którymi zazwyczaj zostają dotychczasowi zarządzający spółką (czyli członkowie zarządu w przypadku spółki z o.o.). Mogą to być również inne osoby, które dotychczas w zarządzie nie zasiadały (także sami wspólnicy).

Zadaniem likwidatorów jest zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11922

Wydanie: 11922

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament