Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć przed rozpoczęciem prac
Pomoc publiczna musi stanowić zachętę do realizacji projektu unijnego. Bez „efektu zachęty" środki przyznane na realizację przedsięwzięcia mogą zostać uznane za nienależne, a beneficjent, który je pobrał, będzie zobowiązany do ich zwrotu.
radca prawny, partner Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni sp.k.
Obok samorządów, przedsiębiorcy są najliczniejszą grupą podmiotów, do których adresowane jest wsparcie unijne. Mają oni możliwość ubiegania się o środki na realizację projektów inwestycyjnych polegających m.in. na wprowadzeniu zmian w procesie produkcyjnym lub zmian w sposobie świadczenia usług. Skutkiem tych zmian powinno być wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług oraz zwiększenie zatrudnienia. Właściciele firm mogą także starać się o dofinansowanie na rozbudowę swoich przedsiębiorstw, w tym na zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu produkcyjnego.
W każdym z przypadków, w których dofinansowanie przyznane na realizację podobnych przedsięwzięć inwestycyjnych będzie stanowiło pomoc publiczną, jednym z elementów warunkujących możliwość przyznania dofinansowania jest to, aby udzielana pomoc finansowa wywołała tzw. „efekt zachęty".
WAŻNE!
Zasada wprost wynikająca z art. 6 ust. 1 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014: za zgodną z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej może być uznana wyłącznie pomoc, która wywołuje efekt zachęty.
Środki niezbędne do realizacji projektu
Wymóg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta