Inwestycje z ludzką twarzą
ESG w krajach Europy Zachodniej jest trendem inwestycyjnym już od kilkunastu lat. W Polsce zyskuje popularność.
Pandemia zintensyfikowała wiele trendów, które od lat obserwowaliśmy w światowej gospodarce. Dotyczy to również inwestowania zgodnie z zasadami ESG, czyli z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i poszanowaniem środowiska. Coraz więcej inwestorów i firm widzi długoterminowe korzyści płynące z tego podejścia.
– W ubiegłym roku liczba sygnatariuszy zasad odpowiedzialnego inwestowania ONZ wzrosła o 28 proc., do ponad 3000. Grupę tę stanowią inwestorzy instytucjonalni i fundusze private equity, które łącznie zarządzają aktywami o wartości ponad 100 bln dolarów – informuje Jacek Poświata, partner zarządzający Bain & Company Poland i CEE.
Rzut oka na Polskę
Rodzimi inwestorzy mają coraz większy wybór możliwości inwestowania zgodnie z zasadami ESG. Chociażby budując swój portfel na warszawskim parkiecie, wykorzystując indeks WIG-ESG.
– Ale też na przykład w 2019 r. mBank zaproponował strategię zrównoważoną ESG dla klientów bankowości prywatnej mBanku, która okazała się lepsza od rynku o prawie 4,5 pkt proc. – mówi Robert Sroka, dyrektor ds. ESG na Europę Środkową Abris Capital Partners.
Wskazuje też inne przykłady. PKO TFI oferuje Globalny Fundusz Ekologii i Odpowiedzialności Społecznej, składający się z zagranicznych spółek spełniających wysokie wymagania ESG. NN Investment...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta