Inwestycje receptą na siłę i odporność sektora farmaceutycznego
Pandemia jak w soczewce skupiła problemy gospodarek państw całego świata.
Covid-19 stał się również katalizatorem dyskusji dotyczącej branż, które powinny zajmować znaczące miejsce na gospodarczej mapie Europy i Polski. Bezpieczeństwo lekowe stało się równie ważne jak bezpieczeństwo militarne. Ten kryzys pokazał, jak istotne jest posiadanie silnego krajowego przemysłu farmaceutycznego, a jego podstawowym zadaniem jako branży odpowiedzialnej społecznie jest dostarczenie leków pacjentom.
W pandemii przemysł farmaceutyczny stanął przed poważnym wyzwaniem: zaostrzone wymogi sanitarne, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, przerwy w produkcji substancji czynnych w Azji, gwałtowny wzrost cen tych substancji, konieczność poszukiwania nowych dostawców, zamknięte granice, zatrzymywanie transportów na granicach, utrudnienia w transporcie. Jednak Polska, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, nie doświadczyła braków leków i była to głównie zasługa krajowych producentów, m.in. takich jak Adamed.
Cała branża farmaceutyczna w Polsce, firmy prywatne i państwowe, jako uzupełniający się ekosystem odgrywają ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, zapewniając pacjentom bezpieczne, skuteczne i dostępne cenowo produkty lecznicze. Dziś krajowi producenci dostarczają niemal 50 proc. dziennych terapii stosowanych przez Polaków. Ale aby zapewnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta