Wielka zmiana w raportowaniu
Piotr Biernacki, prezes Fundacji Standardów Raportowania wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Raporty będą zawierały trzy grupy wskaźników: generyczne (sector-agnostic indicators), specyficzne dla danego sektora (sector-specific indicators) i specyficzne dla danej spółki (entity-specific indicators).
W marcu opublikowany został końcowy raport PTF-NFRS, specjalnego zespołu roboczego powołanego przy Europejskiej Radzie ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), który przygotował na zlecenie Komisji Europejskiej projekt architektury przyszłego unijnego systemu raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju. Uczestniczyłem w trwających pół roku pracach tego zespołu i przedstawię w niniejszym artykule podstawowe założenia nadchodzących zmian, które wpłyną nie tylko na raporty spółek, ale na ich całościowe podejście do zarządzania strategicznego.
Z inspiracji inwestorów
Zmian tych jest wiele i z pewnością przystosowanie się do nich będzie wymagało pewnej pracy, ale po pierwsze ich inicjatorem są inwestorzy oczekujący wzrostu przejrzystości publikowanych informacji, a po drugie docelowo ich wprowadzenie usprawni codzienne funkcjonowanie spółek w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem.
Zaplanowane zmiany wejdą w życie wraz z rewizją dyrektywy 2014/95/UE, nad którą prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Znowelizowana dyrektywa będzie dotyczyła raportów na temat zagadnień zrównoważonego rozwoju (niezbyt zgrabna nazwa w języku polskim, ale po angielsku chodzi o tzw. sustainability statements). Będą one równorzędne drugiemu, istniejącemu od dawna filarowi raportów rocznych, czyli sprawozdaniom finansowym. Poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta