Zmiany klimatyczne definiują nową rzeczywistość
Irena Pichola, partner, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte Tomasz Gasiński, dyrektor w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte
Pandemia przyspieszyła potrzebę ponownego przyjrzenia się globalnej gospodarce oraz powtórnego określenia zasad jej funkcjonowania, gdyż „stara rzeczywistość" została poważnie zaburzona i nie ma do niej powrotu. Firmy muszą określić i spełnić wyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności, szczególnie w kontekście prognozowanych ryzyk i wyzwań spowodowanych zmianami klimatycznymi, bo oczekują tego od nich wszystkie grupy interesariuszy.
Teraz, gdy świat podąża w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i gospodarki o obiegu zamkniętym, firmy będą musiały dokonać fundamentalnych inwestycji i strategicznych decyzji dotyczących ścieżek rozwoju i dekarbonizacji oraz kierunku i zakresu zmian w modelach biznesowych.
Stanowi to zarówno ogromne wyzwanie, jak i niespotykaną szansę. Wyzwanie, gdyż przejście na odpowiedzialny klimatycznie model biznesowy wymaga wysiłku, planowania i jasnej wizji. Niezbędne jest stworzenie odpornych, przejrzystych i etycznych łańcuchów dostaw, dużego zaangażowania ze strony interesariuszy oraz narzędzi do mierzenia, oceny i monitoringu postępów w zakresie osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Niewątpliwie jest to też szansa: organizacje, którym uda się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta