Kiedy pracownik może obniżyć swoją podstawową wpłatę do PPK?
Wpłaty do PPK, finansowane przez pracownika i przez pracodawcę, stanowią określony procent wynagrodzenia pracownika. Pracodawca nie może obniżyć swojej podstawowej wpłaty do PPK, ale ustawa wymienia sytuacje, gdy w ogóle jej nie finansuje.
- Pracodawca, wdrażający PPK w IV etapie, oraz jego pracownicy chcą maksymalnie obniżyć wysokość swoich wpłat do tego programu (pracownicy nie chcą rezygnować z oszczędzania w PPK). Czy można przyjąć rozwiązanie polegające np. na tym, że pracodawca będzie obliczać i pobierać wpłaty do PPK od części wypłaconych wynagrodzeń?
Nie jest to dopuszczalne. Zgodnie z art. 26-27 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej „ustawa o PPK") wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Zasadą jest, że uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2 proc. swego wynagrodzenia. Może też finansować wpłatę dodatkową – w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. Natomiast pracodawca finansuje za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta