Regulatorzy podnoszą poprzeczkę i to nie tylko dla liderów biznesu
Spółki, które dopiero od kilku lat oswajają się z obowiązkami poszerzonego raportowania niefinansowego, muszą się przygotować na rosnące oczekiwania w tym obszarze. W dodatku niedługo obejmą one dużo większą grupę firm.
Taksonomia działalności zrównoważonej środowiskowo, jednolity europejski standard sprawozdawczości niefinansowej i SFDR, czyli unijne rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych – to regulacje, którymi powinny się zainteresować praktycznie wszystkie firmy. Nie tylko duże spółki giełdowe objęte od ponad trzech lat obowiązkiem rozszerzonego raportowania danych niefinansowych.
Również pozostałe firmy powinny się zainteresować skrótem ESG, za którym kryją się kryteria pomagające ocenić, czy dane przedsiębiorstwo rozwija się w sposób etyczny i zrównoważony. A konkretnie – jaki wpływ wywiera na środowisko naturalne (Environmental), na społeczeństwo (Social) i jak przestrzega zasad ładu korporacyjnego (Corporate Governance).
Presja klientów
Skrót ESG będzie więc teraz ważny nie tylko dla dużych spółek giełdowych, które w tym roku już po raz czwarty w ramach raportów rocznych opublikują rozszerzone informacje niefinansowe. Jak zaznaczają eksperci, raporty za 2020 r. będą już ostatnimi, które można przygotować jeszcze na starych zasadach.
– To dobrze, bo będzie i tak wystarczająco dużo wyzwań związanych z tym, jak zaprezentować wszystkie kwestie związane z pandemią – zaznaczała Agnieszka Stachniak, zastępca dyrektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta