Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wejściu PPK możliwa obniżka płac

08 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Ilona Zacharska

Wzrost kosztów po stronie pracodawcy z powodu obowiązku utworzenia pracowniczego planu kapitałowego może stanowić przyczynę wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy – potocznie zwane wypowiedzeniem zmieniającym – jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach, w których dozwolone jest definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Zatem wypowiadając pracownikowi warunki pracy i płacy pracodawca ma obowiązek stosować odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Ma zatem m.in. obowiązek wskazać konkretną i rzeczywistą przyczynę uzasadniającą obniżenie wynagrodzenia.

Należy przy tym pamiętać, że – tak jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – obowiązek wskazania przyczyny zmiany warunków pracy i płacy dotyczy jedynie umów zawartych na czas nieokreślony. Pracodawca nie jest zatem zobowiązany do wskazania przyczyny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament