Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik musi się hamować wyrażając poglądy w sieci

08 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Rafał W. Sikorski

Co do zasady nie wolno zakazać pracownikowi publikowania w przestrzeni publicznej dowolnie wybranych przez niego treści. Nie dotyczy to jednak tych dotyczących jego pracodawcy.

W społeczeństwie informacyjnym portale internetowe – w szczególności społecznościowe – służą niejednokrotnie do

wyrażania osobistych poglądów na ważkie tematy m.in. w drodze wstawiania wymownych fotografii czy odpowiednich nakładek na zdjęcia profilowe. Rodzi się pytanie, czy pracodawca może zakazać pracownikom stosowania np. nakładek na zdjęcia profilowe na społecznościowych portalach branżowych (LinkedIn, GoldenLine) sugerujących ich polityczne lub religijne poglądy?

Wolność słowa...

Bezsprzecznie wolność słowa, obejmująca również prawo do uzewnętrzniania poglądów, jest jednym z podstawowych praw człowieka i obywatela, zagwarantowanych zarówno w treści wiążących Polskę umów międzynarodowych, jak i na gruncie Konstytucji RP. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to wolność absolutna. Podlega ona licznym ograniczeniom, których źródło stanowią przepisy prawa, zasady współżycia społecznego, charakter wykonywanej pracy, tudzież zobowiązania zawodowe wobec pracodawcy.

Liczba portali społecznościowych o zróżnicowanym charakterze systematycznie rośnie. Istnieje wśród nich pokaźna grupa serwisów mających na celu ułatwianie ich użytkownikom nawiązywania i utrzymywania kontaktów zawodowo-biznesowych, takich jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament