Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści: pojemny parasol ochronny

08 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Beata Baran

Ochrona sygnalistów jest rozciągnięta nie tylko na pracowników, ale też m.in. na współpracowników, podwykonawców czy wspólników oraz ich rodziny. Przysługuje ona pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

 

Fundamentalne pytanie, które należy postawić w debacie poświęconej tematyce ochrony sygnalistów, to: kto jest chroniony w ramach nowej Dyrektywy unijnej?

Dyrektywa poświęcona zagadnieniom ochrony sygnalistów (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii) powinna zostać implementowana do porządku krajowego państw członkowskich UE do połowy grudnia 2021 r. Fundamentalnym zagadnieniem pozostaje: kto i kiedy będzie podlegał ochronie w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości. Unijny prawodawca opracował katalog zamknięty podmiotów, dla których zostały ustanowione mechanizmy parasolowe. Co istotne, regulacja europejska stanowi standard minimalny. Tym samym w gestii krajowego prawodawcy pozostaje, czy lista osób podlegających ochronie zostanie wydłużona.

Już na wstępie należy wskazać, że na kanwie regulacji dyrektywy o sygnalistach możemy mówić w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji na temat naruszeń, które zostały uzyskane w kontekście związanym z pracą (np. dotyczących zdrowia publicznego lub ochrony środowiska). Działania te może podjąć osoba fizyczna.

Po pierwsze

pracownik

Najliczniejszą grupę predestynowaną do ochrony w sytuacji zgłoszenia nieprawidłowości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11932

Wydanie: 11932

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament